Çocuk Korosu

Çocuk Korosu

                                               TOBAV ÇOCUK  KOROSU
 
         1986 yılında Konak İlçe Belediyesi’nin girişimi ile kurulup Fehamettin Özgüç, Kumru Canku ve Süleyman Kıvrak ile ilk çalışmalarına başlayan koro bir süre Filarmoni Derneği’ne daha sonra da operaya bağlanarak  “Opera Çocuk Korosu” olarak çalışmalarını yürüttü. 1998 yılında, TOBAV İzmir Şubesi himayesinde “TOBAV/ OPERA Çocuk Korosu olarak çalışmalarını sürdürdü. 2012 yılından beri yasal zorunluluk gereği Opera Çocuk  Korosu’ndan ayrılan TOBAV Çocuk Korosu ve Minikler Korosu olarak iki kategoride çalışmalarını sürdürmektedir

           Başlangıcından beri İzmir’de çocuk korosu geleneğini başlatan koro, tek sesli, çok sesli, yerli ve yabancı şarkı, türkü, değişik dillerdeki halk şarkıları, popüler sanatçıların unutulmayan eserleri, önemli günler için yazılmış marşlar, çocuklar için yazılmış müzikal, operet, sahne kantatı, oratoryolar ile opera eserlerinin çocuk korosu bölümlerini seslendirerek sayısız konserler vermiş ve İZDOB solist sanatçılarına eşlik etmiştir. Her yıl özel ve önemli günlerde, milli bayramlarda, yardım konserleri ve etkinliklerde görev alan koro bunun yanı sıra Ankara Polifonik Korolar Şenliği ve Aspendos Opera ve Bale Festivali’ne de katılmış ve birçok ödül almıştır. Önemli bestecilerin kitap ve CD çalışmalarını gerçekleştirip radyo ve televizyon programlarına katılarak çok sesli müziğin tanıtımı ve gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Ayrıca koro çalışmalarında aldıkları eğitimle konservatuvar, güzel sanatlar ve diğer müzik okullarına öğrenci hazırlanmasında önemli bir kaynak oluşturmuştur.

                                                             TOBAV MİNİKLER KOROSU
 
TOBAV Müzikal Korosunun bir alt basamağını oluşturan TOBAV Minikler Korosu; ilkokul 1.2.ve 3. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Müzik eğitiminin daha sevimli, daha üretici daha yaratıcı olabilmesi için  Orff sazları ve Orff yöntemi ile eğitim gören bu koro, müzikal korosuna ve diğer müzik eğitimlerine bir hazırlık ya da zemin oluşturmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Polifonik Korolar Şenliğine 2 kez katılan olan koro İsmail BİLEN ve Özlem SÜTÇÜBAŞI tarafından çalıştırılmaktadır.
 
 
Koronun şimdiye kadar seslendirdiği eserler;
·         İncigül  Çocuk  Müzikali, Max-Moritz,  Sahne Kantatı, Düşler Sokağı Müzikali,  Carmina Burana  Çocuk Partı.
Koronun şimdiye kadar görev aldığı opera eserleri ;
·         1993-1994  Tosca (G Puccini), 1994-1995  Carmen (G.Bizet), 1995-1996  La Boheme  (G. Puccini)
·       TOBAV İzmir Çocuk Korosu ‘Sesime Kulak Verin Projesi’ kapsamında 11 şarkıdan oluşan ‘Dünyayı Verelim Çocuklara’ adlı bir müzik albümü oluşturmuştur.
·     Besteci Hilmi Seyrek’in “Anaokulları ve Anasınıfları İçin Şarkı Dağarcığı” ve “İlköğretim Okulları İçin Şarkı Dağarcığı” isimli müzik kitaplarının CD’si TOBAV-İzmir Çocuk Korosu tarafından seslendirilmiştir.
Türkiye Polifonik Korolar  Şenliği’ne Katıldığı Yıllar ve Ödülleri
·         2004 Diksiyon – Artikülasyon Anlaşılırlık Başarı Ödülü,
·         2006 Özgün Yapıt Yorumlamada Başarı Ödülü,
·         2007 Özgün Yapıt Yorumlamada Başarı Ödülü
·         2009 Özgün Yapıt Yorumlamada Başarı Ödülü ve Mersin Polifonik Korolar Derneği “Nevit Kodall Özendirme Ödülü
·         2012 Özgün Yapıt Yorumlamada Başarı Ödülü
·         2015 Özgün Yapıt Yorumlamada Başarı Ödülü

Şef: İsmail Bilen
Eğitmen: Özlem Sütçübaşı
Eğitmen: Deniz Atagündüz