Opera Şan Masterclass 2018

OPERA ŞAN MASTERCLASS
 
Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) İzmir Şubesi olarak, TOBAV Genç Projesi kapsamında 21 Kasım - 25 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirmeyi planladığımız masterclass programını sizlere sunmaktan mutlu ve gururluyuz. Katılmak isteyen adayların başvuru formunu doldurarak [email protected] adresine göndermeleri gerekmektedir. Son başvuru tarihi 19 Kasım 2018’dir. Başvuru Formu
 

Burak Bilgili

Zengin ve güçlü sesiyle Türk bas bariton Burak Bilgili yaşlı, solgun yüzlü, gözlüklü Don Pasquale karakteri ile bir anda komediyi ateşledi. Bilgili İtalyanca sözleri adeta çınlayan bir artikülasyon ve karakter dolu ifadesi, büyük ve derin bir rezonansla yayılan sesi ile genç bir gelin almaya karar veren şöhreti kendinden menkul yaşlı bir adamı ustaca canlandırdı. Tüm o ürpertici ve zampara hallerine rağmen Bilgili bu karaktere bir sempati duymanızı sağlıyordu.” Ft Worth 2018 Don Pasquale 2002’de Teatro alla Scala’da Lucrezia Borgia operasında Don Alfonso karakteri ile ilk profesyonel opera performansından sonra bas Burak Bilgili dünyaca ünlü opera sahnelerine çıkarak çok büyük bir başarı elde etti. Bu sahneler arasında New York Metropolitan Operası, Carnegie Hall, Washington National Opera, San Francisco Operası, Montreal Operası, Toronto’daki Kanada Operası, Liceu de Barcelona, Grand Theatre de Geneve, Caramoor Festivali, Savonlinna Festivali, Floransa Maggio Musicale Fiorentino, Teatro dell’Opera di Roma sayılabilir. Beraber çalıştığı şefler arasında Evenlino Pidò, Nicola Luisotti, ve Alberto Zedda
vardır.
 
Son dönemde yer aldığı prodüksiyonlar arasında Teatro Lirico di Cagliari’de Nabucco (Zaccaria), Meksika’da Rigoletto (Sparafucile), Messiah by Haendel Washington Milli Senfoni Orkestrası ve Detroit Senfoni ile Haendel’in Messiah’sı, Miami Operası’nda Norma (Oroveso), Hamburg Staatsoper’de Luisa Miller (Conte di Walter), Napoli’de Sihirli Flüt operasında Sarastro rolü, Detroit Operası’nda David Dichiera’nın gala konseri ve Atlanta Opera’sında Romeo et Juliette (Laurent) ve Don Pasquale sayılır.
 
Bu dikkate değer performanslardan evvel Bilgili Washington Operası ile Nabucco’da Zaccaria, Edmonton Operası ile Aida’da Ramfis, Caramoor Festivali’nde Vespri Siciliani’de Procida, Avignon’da Sihirli Flüt operasında Sarastro, San Francisco Opera’sında ilk performansı Il Trovatore’de Ferrando, Montreal Operası ile Simon Boccangra’da Fiesco rollerini başarı ile canlandırmıştır.
 
Geçtiğimiz sezondaki performansları arasında Floransa Operası’nda Escamillo, Montpellier’de L’Italiana in Algier, Pekin NCPA’da Peder Laurent, Ft. Worth’de Don Pasquale yer alır.
 
Burak Bilgili önümüzdeki sezon Köln’de La Forza del Destino operasında ilk kez sahneye çıkacak, ve L’Opera de Tours’un L’Italiana in Algieri prodüksiyonunda Mustafa rolünü ve Umman Kraliyet Operası’nın Lakme prodüksiyonunda Nilakantha rollerini oynayacak.
 
Yakın geçmişteki konser performansları arasında New York Choral Society ile Carnegie Hall’da Dvorak’ın Stabat Mater’i, Atlanta Senfoni ile Janacek’in Glagolitic Mass eseri, Charlotte Senfoni ve Istanbul Senfoni Orkestrası ile Verdi’nin Messa da Requiem’i, Washington National Orchestra ile Handel’in Messiah’sı ve Atlanta Senfoni ile Aida’da Ramfis rolü bulunmaktadır. Ayrıca Omaha Lyric Opera’da Rigoletto’da Sparafucile rolü ve hemen ardından Napoli Operası’nda La Boheme’de Colline, Miami Lyric Opera’da Les Pecheurs de Perles prodüksiyonunda Nourabad rolü, Canadian Opera Company ile Sevil Berberi prodüksiyonunda Don Basilio rolü, ve Cincinati Operası’nda Don Pasquale (başrol) rolünde oynadı.
 
Kariyeri boyunca birçok ödül alan Bilgili Philadelphia Academy of Vocal Arts okulundan mezundur. Türkiye’de Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı’nda Prof. Güzin Gürel’in öğrencisi olarak baslamis ve calismalarina devam etmekdedir.
 

Aylin Özuğur

İlköğrenimini Eskişehir’de tamamlayan sanatçı, 1982 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’nü kazandı. Konservatuvar eğitimi sırasında Prof. Ayşe Savaşır ve Prof. Kamuran Gündemir ile piyano çalıştı. Prof. İlhan Baran ile solfej ve armoni, Prof. Ulvi Yücelen’le oda müziği çalıştı. Sonrasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Bölümü’nü kazanarak eğitimine bu üniversitede devam etti. Fakültede Doç. Namık Sultanov ve ünlü Liszt yorumcusu Martin Berkovsky ile piyano çalışmalarına devam etti.1994 yılnda piyano bölümü lisans seviyesinden ’’Yüksek Şeref Öğrencisi’’ olarak mezun oldu.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ndeki öğrenciliği devam ederken, 1992 yılında piyano öğretim görevlisi olarak çalışmaya da başladı. Erken Müzik Eğitimi Birimi’nde birçok öğrenci yetiştirdi. 1995 yılında aynı fakültenin Piyano Bölümü Master derecesini yine Yüksek Şeref Öğrencisi olarak tamamladı. Eğitimi sırsında, 1987-1995 yılları arasında TRT Ankara Radyosu Çocuk ve Gençlik Koroları’nda piyano eşlikçisi olarak çalıştı ve birçok konser ve stüdyo kayıtları yaptı.

1994-2008 yılları arasında Bilkent Müzik Ve Sahne Sanatları-Piyano Ana Sanat dalında piyano öğretim görevlisi olarak çalıştı ve birçok ödüllü öğrenci yetiştirdi. 2000 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün açtığı sınavı kazanarak bu kurumda orkestra sanatçısı ve korrepetitör olarak çalışmaya başladı. 2009-2010 sezonunda İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde korrepetitör olarak çalışırken aynı zamanda Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuvarı’nda piyano dersleri verdi.

Sanatçı, halen Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde korrepetitör olarak çalışmaya devam ederken, birçok düo, solo, oda müziği konserleri yapmakta ve opera lied çalışmalarına devam etmektedir. Bugüne dek Amerika, İngiltere, İspanya, Avusturya, İtalya, Macaristan, Majorka da çeşitli ’master class’lara katılmış, yurt içi ve dışında sayısız resital, eşlik ve oda müziği konserleri yapmış ve opera yarışmalarına eşlikçi olarak katılmıştır.
 

Konaklama Bilgileri
DEVAK OTEL  **** 
Adres: Mithatpaşa Mahallesi, 35280 Konak/İzmir
Telefon : (0232) 445 94 80
Kara Tarafı : 1 kişi 90 TL -  Deniz Tarafı: 1 kişi 100 TL
Kara Tarafı : 2 kişi 140 TL- Deniz Tarafı : 2 kişi 160 TL
YUMUKOĞLU OTEL  ***
Adres: Şair Eşref Bulvarı 1371 Sok. No: 8 Çankaya / İzmir
Telefon : (0232) 483 65 65
1 kişi 90 TL / 2 kişi 130 TL/ 3 Kişi 180 TL
ONTUR  OTEL *****
Adresİsmet Kaptan Mahallesi, Gazi Blv. No:130, 35241 Konak/İzmir
Telefon(0232) 425 81 81
1 kişi 150 TL  /  2 kişi 180 TL 
SUSUZLU OTEL ***
Adres: Gazi Bulvarı No: 128 Çankaya / İzmir  
Telefon : 0232 483 55 48
1 kişi 130 TL / 2 kişi 180 TL / 3 kişi 220 TL