Masterclass Tanıtımı

Masterclass Tanıtımı

ULUSLARARASI USTALIK KURSLARI

PİYANO ve ŞAN
Uluslararası Ustalık Kursları 20 - 31 Temmuz 2015 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 31 Temmuz tarihinde kapanış konseri yapıldı.

Piyano Masterclass

Elif Şahin

Ankara’da dünyaya geldi. Müzik öğrenimine 13 yaşında Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuvarı’nda başlayan Elif Şahin, 15 yaşında alanında tanınmış pedagog Prof. Kamuran Gündemir’in (ünlü Fransız piyanist Lazare Lévy’nin öğrencisi) Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndaki sınıfına kabul edildi.
Daha sonra piyano öğrenimini Almanya’da önce Mannheim olmak üzere, Trossingen ve Stuttgart Devlet Konservatuvar’larında sürdürdü. 2008 yılında Trossingen devlet Konservatuvarı’ndan mezun olan Elif Şahin, master piyano eğitimini 2008-2010 yılları arasında Stuttgart Devlet Konservatuvarı’nda tamamladı.
Elif Şahin, 2010 yılında alanında en büyüğü olarak gösterilen, Uluslararası Hugo Wolf Lied yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü. 2009 yılında Kuzey Almanya’da “Thomas Wiese Ödülü” alan piyanist, öğrenimi boyunca Alman Akademik Değişim Servisi DAAD ve Stuttgart Devlet Konservatuvarı’ndan burs almıştır.
Solist, odamüziği ve Lied piyanisti olarak Almanya, Türkiye, Japonya ve diğer birçok ülkede de konserler veren piyanistin, radyo ve televizyon için de birçok kaydı bulunmaktadır. Almanya’nın en büyük müzik festivalleri arasında yer alan Ludwigsburg, Mecklenburg-Vorpommern ve Schleswig-Holstein eyaletlerinde düzenlenen Uluslararası Müzik Festivalleri’nde konser vermek üzere düzenli olarak davet edilen piyanist, uluslararası festivallerde aralarında dünya prömiyerlerinin de yer aldığı birçok eser seslendirmektedir.
Antalya Piyano Festivali, Borusan Müzik Evi ve Ankara Devlet Opera & Balesi, Türkiye’de verdiği konserler arasında yer almaktadır. Ayrıca 2011 yılında İstanbul’da ustalık kursu veren Elif Şahin, 2014 yılı Temmuz ayında Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festival’inde ve yine 2014 yılı Ekim ayında Tokyo’da yapmış olduğu resitallerin yanı sıra ustalık kursları da vermiştir.
Elif Şahin, 2010 yılından bu yana Stuttgart Devlet Konservatuvarı’nda Doçent olarak çalışmaktadır.

Şan Masterclass

Cornelis Witthoefft

Cornelis Witthoefft Hamburg, Almanya’da dünyaya geldi. Kilise müziği (kilise orgu: Prof. Heinz Wunderlich, piyano: Prof. Helena Rocha), orkestra ve koro şefliği (Prof. Otmar Suitner, Prof. Günther Theuring) çalışmalarının yanında, Hamburg ve Viyana Devlet Konservatuvar’larında koçluk (Prof. Dr. Harald Goertz) eğitimi aldı. Prof. Dr. Erik Werba ile Lied calışan Cornelis Witthoefft, Prof. Conrad Hansen ve Prof. Helena Costa ile piyano ustalık kurslarına katıldı.
Witthoefft 1989 yılında mezun oldu, aynı yıl Avusturya’nın Graz şehrinde gerçekleştirilen ve bir çağdaş müzik yarışması olan "Franz Schubert ve Modern Müzik“ özel ödüle layık görüldü ve Viyana Devlet Operası’na şan koçu olarak atandı. Müzik eğitimlerinin yanında, Stuttgart Üniversitesi’nde 1991 ve 1997 yılları arasında edebiyat ve filozofi okudu.
1991 yılında Stuttgart Devlet Operası, Almanya’da şan koçluğu ve koro şefliği görevine gelen Cornelis Witthoefft, Bastille, Paris Operası, Antwerpen Flaman Operası, San Carlo Napoli Tiyatrosu, ve Massimo Palermo Tiyatrosu, Salzburg Festivali ve Yeni Ulusal Tiyatro, Tokyo gibi dünyanın saygın operalarında pek çok opera eserinin sahnelenmesinde görev aldı.
Cornelis Witthoefft, sıklıkla ve geniş bir repertuvarla yaptığı solo ve lied piyanistliğinin yanında, oda müziği sanatçısı olarak da performans sergilemektedir. Friedrich Nietzsche’nin piyano müziği ve şarkılarına adadığı son CD’si 2012 yılında yayınlandı.
2004 yılından bu yana Stuttgart Devlet Konservatuvari’nda Profesör olan Witthoefft, ayrıca Tokyo / Japonya, Zagreb / Hırvatistan, Vilnius / Litvanya, İstanbul / Türkiye ve Berlin / Almanya’da ustalık kursları vermiştir